Typy Zbraní a zásobníků
Airsoftové zbraně v zásadě dělíme na tři kategorie - manuální, elektrické a plynové
Manuální zbraně je pro jejich funkci nutno před každým výstřelem natáhnout - střelba s nimi je o dost pomalejší než u ostatních typů zbraní. Nejčastěji se setkáme s odstřelovacími puškami, popřípadě brokovnicemi.
Elektrické zbraně (AEG) jsou poháněny elektrickou energií - do zbraně je potřeba pro její funkci vložit baterii. Tyto zbraně jsou nejrozšířenější a nejpoužívanější, je na ně nejvíce náhradních dílů a doplňků. Nejčastěji se setkáme se samopaly, útočnými puškami a kulomety.
Plynové zbraně (GBB) jsou poháněny plynem, nejčastěji ze zásobníku. Existují dva základní plyny pro pohon - CO2 a Green Gas, každý má své výhody a nevýhody. Jsou nejnáročnější na údržbu, ale poskytují nejrealističtější pocit ze střelby díky systému blowback - zpětný ráz. Nejrozšířenější jsou plynové pistole, ale lze se setkat i s dlouhými plynovými zbraněmi (GBBR).
Zásobníky dělíme na dva typy - točné a tlačné
Točné zásobníky mají velkou kapacitu (300 kuliček), ale pro jejich funkci je potřeba "natočit". Pokud jsou zásobníky poloprázdné, tak chrastí, zvlášť pokud jsou kovové. Lze se setkat i s elekticky dotáčenými zásobníky (např. u kulometů). Někdy se nazývají jako Hi - cap zásobníky.
Tlačné zásobníky mají menší kapacitu než točné (50-200 kuliček). jejich výhodou ale je, že nechrastí. Je vhodné mít těchto zásobníků větší množství, aby hráči nedošla munice uprostřed boje. Speciálním typem tlačných zásobníků jsou zásobníky pro GBB zbraně. Vyznačují se nízkou kapacitou - většinou odpovídá reálné předloze, a je v nich umístěn plyn pro pohon zbraně. Někdy se nazývají Low - cap nebo Mid - cap zásobníky.
Pokud budete nějaké náhradní zásobníky kupovat, doporučujeme rovnou koupit tlačné, jsou nejpoužívanější a námi na kroužku preferované.
Hop up
Hop up je systém, který zvyšuje dostřel airsoftových zbraní. Ve většině případů je nastavitelný. Hop up je vlastně gumička, která tvoří překážku v hlavni. Pokud kulička o tuto překážku zavadí, tak se roztočí a díky fyzice se zvýší její dostřel (Magnusův jev).
Pokud je hop up vypnutý, kulička vyletí ven a okamžitě začne padat k zemi. Při správně nastaveném hopu by měla kulička letět rovně, popř. udělat lehký oblouk nahoru. Pokud je hop up zapnutý moc, kulička bude po opuštění hlavně okamžitě stoupat do nebe. Při použití těžších kuliček je potřeba hop up přenastavit.
Kuličky
Airsoftové zbraně používají standartně plastové/Bio 6mm kuličky různých hmotností, jakékoli kovové jsou zakázány. Na kroužku používáme výhradně Bio kuličky, měli by se po nějaké době rozložit a nezbýt žádný odpad. Airsoftové kuličky se dělají v mnoha hmotnostech (0,20g - 0,46g), jakou hmotnost zvolit záleží na výkonu vaší zbraně.
Pro zbraně do 110m/s (1,2J) kuličky do hmotnosti 0,25g
Pro zbraně mezi 110 a 125m/s (1,2J-1,6J) kuličky 0,28g
Pro zbraně nad 125m/s (1,6J) kuličky 0,3 a více
Obecně se dá říci, že čím těžší kuličky, tím pomaleji letí, ale jsou přesnější. Doporučujeme proto vyzkoušet více hmotností a vybrat si, co každému vyhovuje - přesnější ale pomalejší, nebo méně přesná a rychlejší. Hmotnost kuliček může být někdy omezena Hop up gumičkou - těžší kuličky už nejdou ideálně nahopovat, pak je potřeba vyměnit hop up gumičku za lepší, nebo snížit hmotnost kuliček.
AEG
Údržba AEG
Baterie
Pro pohon elektrických zbraní je potřeba baterie (akumulátor). Někteří výrobci dodávají baterii ke zbrani, ta ale slouží primárně pro vyzkoušení zbraně a má nízkou kapacitu (rychle se vybije). Proto doporučujeme při koupi zbraně nezapomenout na nákup baterie a ideálně i inteligentní nabíječky, aby vám baterie dlouho vydržela.
Na bateriích lze najít několik důležitých údajů:
Napětí ve Voltech - na něm závisí kadence vaší zbraně (Důležité je podotknout, že vyšší kadence znamená vyšší opotřebení zbraně - nemělo by se to přehánět)
Kapacita v mili-Ampér-hodinách (mAh) - na ní závisí doba výdrže vaší baterie (jak dlouho je zbraň schopná střílet na jedno nabití baterky) - snahou by mělo být používat baterii s co nejvyšší kapacitou, aby co nejdéle vydržela, ale zároveň aby se vešla do zbraně.
C-rating (např 20C) - na některých bateriích lze najít i tuto informaci (hlavně na LiPol bateriích) tato informace udává, kolik proudu je baterka schopná uvolnit při střelbě. Doporučujeme nekupovat baterii s C-ratingem nižším než 15C, pro výkonější zbraně by měl být C-rating vyšší (nad 1,7J). Pokud budete mít baterii s nedostatečným C-ratingem pro vaší zbraň, poznáte to nadměrným zahříváním baterie, kabeláže a motorku a i sníženou výdrží baterie - vaše zbraň potřebuje více proudu než je baterie schopná dodat.
V současné době se používají dva hlavní typy baterií
Ni-Mh/Ni-Cd baterie - jedná se o starý typ baterie, má nízkou energetickou hustotu, tedy je objemnější než jiné typy baterií, dochází k celkem intenzivnímu samovybíjení - s časem klesá kapacita (tzn nabíjet těsně před použitím). Její výhodou je nízká cena a vysoká bezpečnost. Lze se setkat s bateriemi o napětí 8,4V a 9,6V - do základní zbraně volte spíš 9,6V
Výrobci AEG zbraní
GBB
Typy plynů
Údržba GBB
Výrobci GBB zbraní